Część II - Określ swoje predyspozycje


   Najciekawsze inicjatywy powstają z pasji. Pasja, zainteresowania, hobby są tym, co popycha ludzi do działania, do szukania odpowiedzi, pomocy innym. Zapytaj siebie, co jest Twoją pasją? Czym się interesujesz? Co chciałeś/aś robić od zawsze? Jaka rzecz, czynność, nadaje sens Twojemu życiu?

   Już teraz, czytając ten rozdział masz wystarczającą wiedzę, aby rozpocząć dobrze prosperujący interes. Masz wiedzę, musisz sobie to tylko uświadomić. Moim zdaniem, to najlepszy pomysł na biznes – zarabiać na swojej wiedzy. Możesz udzielać innym rad, pomagać w ich problemach, wcale nie musisz przechodzić kosztownych kursów, uczestniczyć w seminariach, konferencjach, żeby zyskać wiedzę. Ty już ją masz! Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale Twoje doświadczenie życiowe może być dla kogoś wybawieniem z jego problemów.

   Nie koniecznie musisz pomagać ludziom rozwiązując ich problemy, możesz po prostu dostarczać im wiedzę, której szukają. Uwierz mi – ludzie są skłonni zapłacić czasem duże pieniądze za bezcenną wiedzę, rozwiązanie ich problemu, odpowiedź na pytanie, którego szukają od dawna.

   Jak pewnie zauważyłeś przeglądając oferty firm, które podałem Ci w poprzednim rozdziale, wszystkie oferują książki. Książki to wiedza. Wiedza, której szukają ludzie. Ty nie musisz promować wszystkich książek danej księgarni, wybierzesz tylko te, które mógłbyś promować (polecać) SKUTECZNIE. Skutecznie, czyli wykorzystując do tego swoją wiedzę.

   W następnych rozdziałach nauczysz się tworzyć blog tematyczny, zanim to jednak nastąpi musimy określić, w jakim temacie czujesz się najlepiej.

   Jak zapewne zauważyłeś, że tematyka książek w podanych księgarniach jest bardzo różna. Są audiobooki, ebooki, lektury audio, lektury tradycyjne, poradniki o zdrowiu, pieniądzach, biznesie, bajki dla dzieci, podręczniki szkolne, beletrystyka, powieści, poezja, biografie, książki kulinarne, motoryzacyjne, wspomnienia, książki językowe, poradniki dla hobbystów oraz książki z wielu innych dziedzin. Zastanów się, które z nich sam chciałbyś przeczytać? A może którąś czytałeś? Nie ma lepszej promocji niż własna recenzja. Może któreś książki wpisują się w temat, o którym mógłbyś opowiadać godzinami? Znajdź je, wypisz na kartce ich tytuły. Zastanów się, które z nich mógłbyś polecić najlepszemu przyjacielowi. Może to być jedna książka, dwie lub cały dział, np. książki do nauki języka niemieckiego.

   Aby pomóc Ci znaleźć Twoje mocne strony, określić, jaką posiadasz wiedzę i w jakim temacie czułbyś się najlepiej, zamieszczam krótką ankietę osobowości (wg. publikacji "Jednominutowa gotówka" - Mark Victor Hansen, Robert G. Allen, wyd. MTB Biznes 2010) Wypełnij ją, po czym przeczytaj raz jeszcze. Pomoże Ci to w określeniu swoich predyspozycji. Jeśli w czasie wypełniania ankiety wpadnie Ci do głowy jakiś pomysł – zapisz go z boku. Takie natchnienia są czasem bezcenne i kształtują nasze późniejsze działanie.  
Anieta w wersji do druku - pobierz


Umiejętności: co potrafisz?
1.
2.
3.
4.


Wiedza: co wiesz?
1.
2.
3.
4.

Sukcesy: w czym odnosiłeś sukcesy?
1.
2.
3.
4.

Porażki i lęki: czego się boisz, w czym się nie sprawdziłeś?
1.
2.
3.
4.


Wyzwania: z jakimi czterema najważniejszymi wyzwaniami lub problemami się zmagasz?
1.
2.
3.
4.

Pasje: czym się pasjonujesz?
1.
2.
3.
4.

Pragnienia: czego pragniesz?
1.
2.
3.
4.

Talenty: w czym jesteś dobry?
1.
2.
3.
4.

Mądrość: jakie są cztery najważniejsze rzeczy, których nauczyło Cię życie?
1.
2.
3.
4.

Kontakty: kogo znasz? Nazwiska czterech osób z Twojego otoczenia, które odniosły sukces:
1.
2.
3.
4.

4 Komplementy, które usłyszałeś na swój temat w ciągu Twojego życia:
1.
2.
3.
4.   Możliwe, że wiesz już, co jest Twoją mocną stroną, jakie kontakty możesz wykorzystać, jakie masz talenty i w którym temacie czułbyś się najlepiej.  Miej przed sobą te dwie kartki – jedna z tytułami książek, drugą z testem. Spróbuj teraz podkreślić na swoim spisie książek tytuły, które najlepiej wpisują się w twoją wiedzę, pasje, umiejętności. Lista oczywiście nie musi być ostateczna, szukaj w podanych księgarniach tytułów najlepiej do Ciebie „pasujących”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz